Evlenme merasimleri boyunca yemek yedirme konusunda âdetler nelerdir?

2 Comments

  hayriye korkmaz - 12 Eylül 2014 at 19:58 - Cevapla

  güvey kınasında Akşam ezanından sonra herkes damat tarafına gider. Sofralar hazırlanır. Yemekte düğün çorbası, pilav, et kavurması, döner, pide, helva ikram edilir. Ayrıca sofralarda karpuz, kavun, üzüm ve ayran da bulunur. Semaverler de çaylar demlenir. Yemekler yendikten sonra çay ve kuru yemiş servisi yapılır. İstenildiğinde içki ve dansözde olur.
  Gelin hamamı gibi güvey hamamı da olur. Hamamdan geldikten sonra da yanuç götürülür. Kız tarafının erkekleri toplanıp damadın kıyafetlerinin olduğu valiz ile erkek tarafına giderler. Erkek tarafından gelenler ne isterlerse onlar yapılmak zorundadır. İstedikleri yemekler yapılmalı içecekler sunulmalıdır. Örneğin; tavuk, kaz, sigara, içki, dansöz getirme gibi istekleri yerine getirilmelidir. Eğer bu istekler yapılmazsa tartışma çıkar ve sorunlar yaşanır. Yemekler yenir, içilir. Daha sonra damadı alıp köy meydanına giderler.
  Düğün sabahı kız evinde ve erkek evinde keşkek dağıtılır.

  eminekalyoncu - 03 Kasım 2014 at 18:34 - Cevapla

  Düğünde yemekler genellikle pilav, et kavurması, baklava ve ayran bir de sarma olarak köyün genç kızları tarafından yapılırmış.Cevap Gönderme Formu